Uvažujete o odstranění znaménka? Moderní laserové přístroje váš problém vyřeší spolehlivě a bezbolestně!

Odstranění znaménka je celkem běžný a také poměrně snadný zákrok. S tím by asi souhlasila většina lékařů. A mnozí odborníci by vám jistě také potvrdili, že na tom má značnou zásluhu laser. Tento „zázrak“ moderní medicíny si s podobnými věcmi zkrátka dovede poradit. Spolehlivě, bezpečně a navíc i bez zbytečné bolesti. Každý, kdo se rozhodne svých znamének zbavit, a má snad nějaké pochybnosti, může být jednoduše v klidu. Řešení má na dosah ruky. Stačí si dohodnout termín vyšetření na nějaké klinice a pak už nezbývá, než se svěřit do péče specialistů.

Máte na těle či na tváři znaménko, které vám nedá spát? Zdá se vám, že kvůli němu nejste dost atraktivní? Nebo dokonce trpíte obavami ze zdravotních rizik, která mohou být s výskytem takovéto „vady na kráse“ spojena? Ukážeme vám, jak snadno si s vaším problémem poradí moderní laserový přístroj!

Proč je odstranění znaménka rozumným krokem

Lidská kůže je živý orgán. Orgán, který se neustále obnovuje a mění. Tato obnova má však své limity. Kůže zkrátka stárne a své schopnosti zvolna ztrácí. Postupně na ní mohou přibývat pihy, znaménka a nejrůznější výrůstky. Jak zřejmě tušíte, podobné „defekty“ byly v minulosti vnímány pouze jako estetická vada. Zkrátka něco, co obvykle nevypadá příliš hezky. To ostatně také byl, a pro řadu lidí stále ještě je, hlavní důvod k tomu, aby se svého znaménka zbavili. Dnes už ovšem víme, že nejde jen o krásu. Bohužel. Ve hře je rovněž zdraví a někdy dokonce i holý život. I z obyčejné pihy se totiž může vyklubat rakovina. Tzv. melanom čili zhoubný nádor kůže, je závažné onemocnění, jemuž jen v České republice rok co rok podlehne několik stovek lidí.

Chcete se zbavit pihy, nevzhledného flíčku nebo snad nějakého kožního výrůstku? To je chvályhodné rozhodnutí! Nejenže budete vypadat lépe, ale především ochráníte svoje zdraví. Odstranění znaménka je každopádně velice rozumný krok!

Když „vsadíte“ na laser

Asi dobře víte, že se laser běžně používá v celé řadě lékařských oborů. Dermatologie a estetická medicína nepředstavují žádné výjimky. Hodláte se zbavit ošklivého znaménka, které by mohlo být navíc i nebezpečné? Pokud vám to lékař doporučí, vsaďte na laser! Zákrok provedený některým z moderních přístrojů je totiž vysoce efektivní. Zajímá vás, jak asi probíhá? Je to celkem prosté. Posuďte sami, co vás případně čeká:

  • Samozřejmostí je vstupní prohlídka a konzultace – lékař stanoví „rizikovost“ znaménka a probere s vámi možné kontraindikace
  • Zákrok je ambulantní – neprobíhá žádná zvláštní příprava
  • Specialista vás ošetří laserem – nežádoucí tkáň se zahřeje a „odpaří“
  • Procedura je bezbolestná – jen v případě rozsáhlejšího zákroku se někdy přistupuje k lokální anestezii
  • Na kůži zůstane pouze drobná ranka – kterou je možné na pár dní překrýt náplastí. Vše se zhojí velice rychle
  • Dostane se vám důrazného doporučení – musíte se vyhýbat slunečnímu záření! 

Odborné vyšetření je zcela nezbytné!

Ať už máte o svou kůži obavy, protože se často a rádi opalujete, nebo třeba proto, že máte výskyt znamének v genech, jedno je jisté. Na moderní laserové přístroje se lze zcela spolehnout!

Přesto byste ale měli vědět, že existují i další způsoby, jimiž se můžete znamének, bradavic a pih docela dobře zbavit. Například kryoterapie nebo vyříznutí. Chirurgický zákrok je ostatně využíván docela často. A proč někdy dostává před laserem přednost skalpel? Dochází k tomu tehdy, jestliže se znaménko jeví jako rizikové a je nutné odebrat vzorek kvůli následné histologii. Po laserovém zákroku totiž nezůstane zhola nic. Žádný „vzorek“ jednoduše není k dispozici. Zmíněnou rizikovost však sami určíte jen těžko. Odborné vyšetření je proto zcela nezbytné!

Barva, velikost a tvar

Zda je vaše znaménko ze zdravotního hlediska problematické, sami spolehlivě nepoznáte. To je zkrátka fakt. Musí to určit lékař. A to ať už při prohlídce, která má předcházet samotnému zákroku nebo třeba při preventivním vyšetření. Přestože ale „diagnózu“ sami stanovit nemůžete, existují určité varovné signály, jichž byste si měli všímat. Jde o změny, které vás včas upozorní, že by se nemuselo jednat o běžnou a neškodnou pihu. O jaké změny se jedná? Zpozorněte především tehdy, pokud se „piha“ chová takto:

  • Změní barvu (často zčervená)
  • Zvětší se
  • Změní tvar

Gravidita a další překážky

Kladete si otázku, zda je ošetření laserem opravdu tak bezpečné, jak se o něm tvrdí? Odpověď zní: ano! Přesto však existují situace, v jejichž důsledku můžete být nuceni upřednostnit třeba chirurgický zákrok. Jste gravidní? Trpíte hemofilií nebo se právě léčíte s nějakým onkologickým onemocněním? Potom na laser raději zapomeňte. Nevzhledného a zdraví ohrožujícího znaménka se můžete zbavit i jinak. Udělat byste to však měli v každém případě!

Chcete si nechat odstranit znaménko čistě z estetických důvodů nebo vás k tomu vedou také obavy o vaše zdraví?

Ladislava Hroníková