Pro dvacáté století se díky neuvěřitelně rychlému a masivnímu rozšíření produktů vyrobených z ropy a nazývaných umělá hmota vžil název doba plastová. Na tento materiál jsme si rychle zvykli a ani diskutovaná ekologická zátěž zatím neodrazuje od jeho používání. Jenže časy se dále mění a jednadvacáté století si žádá vlastní přídomek. Co je nejžhavějším současným trendem? Můžeme za něj považovat rostoucí oblibu plastických operací?
Prohlédni se, zamysli se a změň se
Jestli je pravda, že nabídka odráží poptávku, minimálně mezi Pražáky musí být každý druhý po nějaké operační úpravě svého zevnějšku nebo ji alespoň v brzké době plánuje.Vždyť co se týče nabídky zákroků v oboru plastická chirurgie, Praha doslova praská ve švech. Samozřejmě je to do značné míry zapříčiněno také zájmem zahraniční klientely a exkluzivitou, kterou Praha v očích obyvatel české a moravského venkova oprávněně má.
Do Prahy se jezdí pro ledasco, tak proč ne pro nové tělo. Vždyť při zadání nějakého klíčového slova souvisejícího s estetickou medicínou do vyhledávače se jako první objeví pražské kliniky. Jejich výčet pak rozhodně nekončí už na první straně. Je jasné, že tolik zařízení se neuživí jenom z turismu; proto je velmi pravděpodobné že český člověk z Prahy a okolí (což je vlastně celá země) už přijal plastickou chirurgii za svou.
Plastická chirurgie těží z nespokojenosti lidí s jejich zevnějškem, respektive s nespokojenosti se stávajícím stavem věcí, což je vlastnost obecně lidská. Rčení, že sousedova tráva je vždycky zelenější, vypovídá o naší mentalitě mnohé. A tak ženy s menšími prsy touží po větších a naopak. Také si často vybírají tvar nosu podle své oblíbené celebrity. Nejde ovšem pouze o snahu ukojit marnivost. Může to být a také převážně bývá viditelným důkazem snahy na sobě pracovat, někam se posunout. Změna vzhledu často poslouží jako popostrčení k proměně daleko důležitější.
Krása až na druhém místě
Plastičtí chirurgové tu zdaleka nejsou jenom proto, aby někdo vypadal jinak, než vypadá. Jejich práce má nezanedbatelný zdravotní přínos, vždyť jsou to lékaři. Nemusí se hned jednat o rekonstrukci obličeje po vážných úrazech, jíž českým plastickým chirurgům vydobyl v Americe věčnou slávu dr. Bohdan Pomahač.
Úprava těla může pomoci od bolesti a následků těhotenství a porodů, od inkontinence a bakteriálních infekcí v intimních oblastech. Někomu pak stojí za námahu podstoupit relativně náročný a zdlouhavý zákrok transplantace vlasů. Pokud je to mladá žena, která by jinak po zbytek života zůstala olysalá a poloplešatá, pomyslíme si o ní, že přeceňuje důležitost vzhledu? A ze zcela jiného soudku je obnovení neporušenosti panenské blány, dříve poměrně rutinní zákrok je ve dnešní liberální společnosti vyžadován ze specifických individuálních důvodů.
O co jde, když nejde o život?
A konečně – i kdyby šlo jenom o to být hezčí, je to tak málo? Kolik lidí různého věku při přemítání o nejdůležitějších věcech života (pokud jste na pochybách, o čem je řeč, přečtěte si Škvoreckého Prima sezónu) upadá do depresí v obavách, že je nikdo nebude chtít, protože mají či nemají to či ono.
Člověk je stále živočich a při rituálech vedoucích k zachování druhu jsou pro něj smysly včetně zraku (ten dominuje u samečků) velmi důležité. A když se někdo nakrásně oprostí od potřeby přilákat potenciálního sexuálního partnera, přece jen bude spokojenější a sebevědomější sám se sebou a ve společnosti druhých, když bude vypadat podle svých představ.
Co byste na svém vzhledu nejraději změnili? Proč to uděláte, nebo neuděláte?