Chcete prodat dům v Táboře rychle a výhodně? I přes aktuální pokles poptávky to rozhodně není nemožné!

Jestliže jste se rozhodli realizovat prodej domu v Táboře právě nyní, navzdory nepříznivé situaci na trhu s nemovitostmi, zřejmě pro to máte svoje důvody. Možná potřebujete větší finanční obnos stůj co stůj a aktuální propad poptávky a s ním spojené zlevňování domů i bytů vás zkrátka od vašeho záměru neodradí. Anebo se snad obáváte, že by mohly ceny klesat i nadále a to ještě výrazněji než v posledních měsících? Proto spěcháte? Ačkoliv nelze podobný scénář vyloučit, nepodléhejte panice! Za určitých okolností totiž můžete dostat dobře zaplaceno i přesto, co se na českém trhu s bydlením právě odehrává.

Chcete vědět, co byste pro to měli udělat? Věnujte pár minut následujícím řádkům a zjistíte, že může být vaše pozice „prodávajícího“ stále poměrně komfortní.

Prodáváte dům v Táboře? Nejvhodnější dobu jste propásli!

Vlastníte dům v jihočeském Táboře a rozhodli jste se, že ho nabídnete k prodeji? Ať už vás k takovému kroku vede cokoliv, asi tušíte, že jste si nevybrali to nejlepší období. Poptávka po českých nemovitostech totiž výrazně klesla a to zejména ve srovnání s roky 2020 a 2021. Realitní horečka, jíž jsme tehdy byli svědky, je zkrátka minulostí. Koupěschopnost celé řady potenciálních zájemců o nemovitosti se totiž vlivem zhoršující se ekonomické situace snížila. A to mnohdy výrazně. Hypotéky jsou pro podstatnou část tuzemské populace takřka nedostupné a mnozí z těch, kteří si „realitní investici“ dovolit mohou, někdy už raději nakupují v zahraničí. Vyjde je to totiž obvykle levněji, než kdyby si pořídili byt či domek v Praze, v Brně nebo třeba v Olomouci.

Nemovitosti jsou u nás zkrátka předražené a sehnat člověka, který by byl schopen a navíc ochoten vysokou cenu akceptovat, je stále složitější. Není divu, že na to trh začíná reagovat. Sleva už není „zakázané“ slovo.

RD na prodej v Táboře – výběr z inzerce (02/2023)

Detaily Užitná plocha v m2 Pozemek v m2 Adresa Cena v Kč
Řadový, 4+1, část. rekonstrukce  110 140 Smolínova 4 999 000
Rekonstrukce nutná 190 537 Hošťálkova 5 900 000
Samostatný, 2x 3+1, terasa 146 590 V Zahradách 7 680 000
Řadový, 4 byty, po rekonstrukci 880 453 Budějovická 9 990 000
Řadový, 3 podlaží, en.úsporný 280 300 Soví 12 990 000

 

Jeden trumf v ruce máte!

Ačkoliv je zřejmé, že jste si pro svůj záměr mohli zvolit příhodnější situaci, rozhodně to neznamená, že nemůžete dostat dobře zaplaceno. Dům, není-li v naprosto zoufalém stavu, má vždy svou hodnotu. A tak přestože je poptávka po nemovitostech slabá, což místy vede dokonce k odkládání realizace developerských projektů, a ceny domů a bytů, zejména pak těch starších, jdou nyní dolů, nezoufejte. Přinejmenším jeden trumf vám v ruce zůstal. Že nevíte jaký? Tábor je přece nesmírně atraktivním místem pro život. A to téměř ve všech ohledech. Ostatně, stačí se podívat na nabídkové ceny zdejších domů, které to poměrně dobře ilustrují. Není sice vyloučeno, že budete nuceni něco slevit. Přesto může být suma, kterou nakonec obdržíte, hodně zajímavá.

Zkušený makléř se vám vyplatí

S prodejem některých nemovitostí může být někdy docela potíž. Ať už kvůli jejich technickému stavu, zvláštní architektuře nebo třeba proto, že se nacházejí ve špatné lokalitě. Svého kupce si však dříve či později najde asi každý dům. Abyste však na někoho, kdo projeví zájem právě o vaši nemovitost, nemuseli čekat dlouhé měsíce, budete potřebovat schopného realitního makléře. Tedy člověka, který zkrátka ví, jak na to. A kde ho najdete? Nemáte-li nikoho „prověřeného“ zrovna po ruce, zkuste navštívit některý z webů, které fungují jako srovnávače realitních služeb. Na základě údajů, které zadáte, vám bude doporučeno zřejmě hned několik solidních a klienty pozitivně hodnocených profesionálů. Mezi nimi už si vyberete. Zvolený odborník pro vás pak zajistí přinejmenším toto:

  • Nastaví optimální nabídkovou cenu
  • Připraví srozumitelný a poutavý inzerát
  • Obstará profesionální fotografie domu i přilehlého pozemku
  • Inzerát umístí na ty nejnavštěvovanější realitní portály a možná i na sociální sítě
  • Ujme se prohlídek nemovitosti tak, jak byste to sami asi nedovedli

Zásadní vady neskrývejte!

Zkušený realitní makléř vám potvrdí, že má smysl nemovitost pečlivě uklidit a třeba i provést nějaké ty dílčí opravy. To vše samozřejmě ještě před tím, než dojde na focení a na inzerování vašeho domu. Může to pomoci s rychlejším nalezením kupce a také s udržením nastavené ceny. Pokud jde však o zásadnější vady, jimiž nemovitost případně trpí, měli byste vědět, že zde se žádná „kamufláž“ zpravidla nevyplatí. Za tzv. skrytou vadu, která se projeví do pěti let od uskutečnění prodeje, totiž tak jako tak zodpovídáte. To už je lepší udělat rovnou nějaký cenový ústupek, než později vracet část utržených peněz nebo se dokonce kvůli podobnému problému soudit.

Nebo si to nemyslíte? A v jakém stavu je dům, který hodláte nabízet? Čeká snad nového majitele nějaké nemilé překvapení?

Ladislava Hroníková