Co nedělat i co udělat, když potřebujete zaparkovat před odletem na dovolenou

Odlétáte na dovolenou a hledáte levnou alternativu k parkování na letišti?  Popřípadě odjíždíte na delší dobu pryč a potřebujete své auto bezpečně umístit někam, kde budete mít jistotu, že se s ním shledáte i po vašem návratu? Dlouhodobé a bezpečné parkování nemusí zruinovat vaši peněženku. 

Ulice není pro dlouhodobé odstavení auta to pravé místo. Hlavně ta v Praze

Hledáte nejlevnější parkování u letiště? Praha není místo, na jejichž ulicích je vhodné nechat zaparkované auto bez dozoru na několik dní či dokonce týdnů za sebou. Možná si říkáte, že jde o cenově nejpříznivější variantu a  že při troše štěstí se s autem za 14 dní znovu setkáte. No, můžete tomu tak být, ale také nemusí.  

  • V přepočtu odcizených auto za rok 2020 je Praha na nelichotivém prvním místě. Z celkového počtu kradených vozidel jich připadá celých 23 % právě na Prahu. Pořád máte pocit, že se vás krádež týkat nemusí? A víte, co dělat, pokud vás tato nemilá příhoda potká

Na běžné ulici vám krom odcizení hrozí i poškrábání či nabourání z nepozornosti jiných řidičů

Dalším důvodem, proč své auto neparkovat na ulici je to, že budete odcházet od krásně naleštěného auta bez poskvrny a po návratu můžete najít vaše původní vozidlo ve stavu mnohem odlišném. V lepším případě odřené, v horším nabourané. A samozřejmě bez jakéhokoliv kontaktu na původce těchto škod.  

  • Pokud vám viník na sebe nenechal kontakt,  máte s největší pravděpodobností smůlu. Provinilce se většinou vypátrat nepodaří. 
  • Samozřejmě je dobré se obrátit na policii. Třeba získá nějaké kamerové záznamy. Také si nezapomeňte místo nehody vyfotit. Můžete se dokonce pokusit najít svědky, ale to se vám vzhledem k časové prodlevě těžko povede. 

A víte, jak si počínat, abyste minimalizovali možnost, aby se vám takováto nepříjemnost nestala? Nejen při dlouhodobé odstávce auta, ale i při klasickém parkování u obchodního centra.

Pokud si vybíráte placená parkoviště na dlouhodobé stání, informujte se, zda jsou pojištěna

Poškození se však nevyhnete ani na placených parkovištích. Stačí chvíle nepozornosti, špatný odhad či nezkušený řidič a vaše krásné auto získá šrám. Nemusí se však jednat jen o špatný řidičský výkon. I rozmary počasí mohou s vizáží auto hezky zamíchat. Příkladem mohou být kroupy.  

  • Proto hledejte parkoviště, která mají pojištění proti běžným problémům, které mohou vaše vozidlo potkat. 
  • Aby bylo vaše auto v úplném bezpečí a vy se nemuseli o dovolené o jeho bezpečnost strachovat, tak by měla být parkoviště samozřejmě nějakým způsobem hlídaná a zabezpečená. 

Parkovat nemusíte jen přímo na letišti. Využít můžete i alternativní parkoviště kolem něj

Zdají se vám poplatky za parkování přímo na letišti až moc drahé? Můžete vyzkoušet parkování v jeho blízkosti. Cenově je mnohem příjemnější a služby vás překvapí. Stačí se  jen informovat na internetu. Možností je mnoho. S výběrem vám nejlépe poradí srovnávač parkování. Na něm si můžete jednoduše vybrat nejvhodnější nabídku, ale i přečíst recenze či dokonce si přes něj rovnou místo rezervovat. 

Alternativní parkoviště mohou být bezpečnou a cenově příjemnou volbou

  • Většina z nich nabízí mnohem lepší ceny, než se kterými se setkáte přímo na letišti. 
  • Pro bezpečné zaparkování vybírejte ta, která jsou hlídaná. Nezapomínejte, že slovo placené a hlídané není totéž.
  • Některá parkoviště dokonce nabízejí možnost zastřešeného parkování a další služby. Například mytí auta. 

Na letiště vás odvezou. Na MHD se spoléhat nemusíte 

Možná vás odrazuje otázka, jak se dostanete bez auta na letiště. Jde to úplně jednoduše. Je potřeba jen dopředu nahlásit čas, kdy přijdete a kdy potřebujete být na letišti. Společnost vás pak dopraví k odletové hale svým vlastním automobilem s řidičem. Není se tedy čeho obávat.  

Už máte naplánováno, kam tento rok vyrazíte na dovolenou?

Ladislava Hroníková